Lexicon LXP-5 + MIDI ovladač MRC

 

Autor: Zdeněk Hošek    

    Dnes opět odbočíme od klávesových nástrojů a podíváme se na stále i dnes dobře ceněný multiefektový přístroj a to Lexicon LXP-5 s MIDI ovladačem MRC. Americká firma Lexicon, která tyto přístroje vyráběla, vznikla již v roce 1971 a její výroba je dodnes zaměřená na celou škálu audiovizuálních zařízení. Efektové přístroje řady LXP začala vyrábět firma Lexicon již v roce 1988 a kromě přístrojů LXP-5 + MRC které vlastním, byl vyráběn ještě obdobný typ LXP-1, který je ale svými vlastnostmi určen hlavně pro tvorbu různých reverbů. Dalším modelem z této řady je ještě přístroj LXP-15, který již obsahuje LCD display, má větší objem pamětí a je možné ho přímo montovat do přístrojové skříně. Zájemci si mohou také přečíst dobové a odborné recenze na některé tyto přístroje např. v časopisu Music Technology z roku 1988 a to na LXP-1 a v témže časopisu z roku 1990 na LXP-5. Dále pak třeba v časopisu Sound on Sound z roku 1989.

    Co se týká vlastností těchto přístrojů, tak pro základní informaci jsou Lexicon LXP-1 a LXP-5 dva programovatelné a přednastavené 16-ti bitové stereo efektové procesory s různými typy efektů a rozsáhlou integrací MIDI. Dva modely LXP-1 a LXP-5 se zaměřují na různé efekty, takže se jen málo překrývají. LXP-1 se zaměřuje na reverb tóny, zatímco LXP-5 má další algoritmy pro změnu výšky tónu. Obě zařízení používají stejný DSP čip. LXP-1 má efekty, které nenajdete v LXP-5 jako je třeba gate nebo reverse room, chorus delay a chromatický rezonátor. LXP-1 obsahuje třeba také deskový reverb. LXP-1 má 16 různých typů efektů, každý s 8-mi nastavitelnými parametry, ale bez posunu výšky. LXP-5 má dva další, flexibilnější algoritmy s celkem 23 nastavitelnými parametry, z nichž většinu lze modulovat pomocí LFO. S pomocí MIDI ovladače MRC pak můžeme ovládat oba přístroje přes MIDI a to prostřednictvím tahových potenciometrů a tlačítek. Ovladač MRC ve verzi software v.3 umožňoval jednosměrné ovládání LXP pomocí MRC, ve verzi v.4 je pak komunikace obousměrná. Detailní popisy ovládání lze nalézt v návodech na obsluhu a servisních manuálech dostupných na webu. Osobně mám zařazený LXP-5 ve smyčce mixážního pultu a vytvářím s ním nejrůznější efekty, které lze rychle nastavit pomocí potenciometrů a enkoderů na hlavním panelu. Pomocí připojeného panelu MRC pak ovládám rychle potřebné změny v efektování signálu. A pokud snad máte k dispozici oba efekty, můžete je dát vedle sebe, spojit a umístit do skříně. Pokryjete si tak celou šíři všemožných efektů.

    Nyní bych ale chtěl poukázat na některé problémy, které souvisí s používáním téměř 30 let starého přístroje. Co se týká technického vybavení přístroje, tak základem je audioprocesor Lexiconchip a 4ks dynamických pamětí 4464. Dále je zde mnoho dalších podpůrných obvodů tj.dalších procesorů, převodníků a číslicových obvodů, které zde ale nemá cenu zmiňovat a můžeme je dohledat v servisním manuálu.

    Popíšu zde alespoň pár technických postřehů při provozu obou přístrojů. Dostal jsem je ve stavu, který neumožňoval jejich používání. Problém spočíval v nespolehlivých enkoderech, které jsou zde na pozici přepínání efektů v počtu 3ks. Tato závada je pro tyto přístroje po tolika létech téměř typická a jak se vyjadřují i jiní uživatelé, projevuje se „chaosem a  hlukem“ ve výsledném zvuku při přepínání enkodérů. Je to dáno znečištěním a zanesením kontaktů těchto enkodérů kovovým prachem uvolněným z kontaktů. Moc možností při opravě bohužel nemáme ale přeci alespoň něco.

- Nejlepší možností je asi zakoupení nových enkodérů, ale jejich získání je dnes    problematické. Občas se sice objeví nějaký kousek na prodejních webech, ale ceny jsou vysoké. Náhrada za současné ekodéry je též nemožná, neboť tyto jsou dvouřadé a zatím se o náhradu dle informací z webu zřejmě nikdo nepokusil.

- Bez demontáže enkodérů lze také nastříkat do vnitřku nějaký čistící prostředek a neustálým otáčením hřídele se pokusit vyplavit nečistoty. Toto jsem provedl a zatím se mi to osvědčilo. Přístroj funguje tak jak má, ale otázkou je jak to dlouho vydrží

- Další možností je enkodéry vypájet z desky, opatrně otevřít, rozebrat a vyčistit čístícím prostředkem pohyblivé kontakty, promazat a opět složit. Zřejmě toto budu muset též časem absolvovat, pokud budu chtít zachovat funkčnost přístroje.

    Dále je také nutné věnovat pozornost knoflíkové baterii, která udržuje napětí k zálohování obsahu pamětí. Tyto baterie o napětí 3V jsou u obou přístrojů LXP + MRC a je nutné kontrolovat jejich napětí, abychom nepřišli o uložené programy. Baterie jsou pájeny na deskách, ale je možné připájet vhodný držák baterie a tu pak jen jednoduše vyjmout a vyměnit.

    Ohledně ovladače MRC, tak ten obsahuje LCD display na kterém se objevují příslušné parametry a nastavení. Bohužel dostal jsem ho ve stavu, kdy nefungovalo podsvícení displeje (byla odstraněna elektroluminiscenční fólie). To je samozřejmě nepříjemná věc, neboť v provozu a v šeru jsou hodnoty obtížně viditelné. Na jednom webu se doporučuje zakoupit nový displej s LED osvětlením. Toto jsem sice provedl, ale oprava se neosvědčila, neboť zřejmě řadič displeje řádně nekomunikoval s přístrojem a display ukazoval nesmysly. Tudy tedy cesta nevedla a s ohledem na to, že tyto jednotky nejsou zrovna levné, další experimenty jsem již v tomto směru neprováděl. Možností by bylo i použití různých světelných pásků s LED umístěných pod display, ale ani to jsem již dále nezkoušel.

    Bohužel elektroluminiscenčí fólie ovládané stř. napětím s vyšší frekvencí pomocí měniče (cca stř. 60-110V, min 400-1500Hz), jsou sice ve světě dostupné, ale též velmi drahé. Naštěstí jsem nalezl na jednom českém webu dostupnou fólii o rozměrech 34x128 mm, kterou však bylo nutné rozměrově upravit ořezem na 21x103 mm. Tato úprava se sice nedoporučuje, ale risknul jsem to a ostrým nožem panel ze tří stran ořízl na rozměr a lakem ošetřil tak, aby se zamezil přístup vzduchu do vrstev na fólii. Po připájení fólie pod display a uvedení do chodu je displej opět krásně čitelný a září pěkným zeleným podsvětlením. Snad to takto chvíli vydrží a pro jistotu zakoupím ještě pár těchto fólií do rezervy. Takto je samozřejmě možné postupovat i v případě vadného podsvětlení u LCD panelů např. klávesových nástrojů.

    Zajímavostí je též, že oba přístroje jsou napájeny střídavým napětím a tudíž takovéto napáječe dnes nejsou příliš běžné.

    Připojení např. k mixpultu je jednoduché pomocí jack konektorů 6,3. Ovládání pak spočívá v nastavení potenciometrů IN, OUT a MIX. Přebuzení signalizuje LED. Efekty (reverb, hall, delay, chorus atd.) nastavujeme pomocí tří enkoderů v širokem rozsahu. Je zde i možnost ovládat některé parametry přístroje pomocí nožního pedálu. Pokud máme k dispozici i MRC ovladač, tak tento připojíme pomocí MIDI kabelu a jednoduchým způsobem  dle návodu „naučíme“ oba přístroje spolu komunikovat, což potvrzuje rovněž LED dioda. A na závěr musím konstatovat, že i takovéto přístroje staré mnoho let, mohou stále posloužit mnohým amatérským souborům jako levné náhrady dnes o mnoho dražších efektových přístrojů a produkované efekty jsou i stále aktuální a použitelné jak pro zpěv, kytaru či klávesy.

 Vybrané technické údaje: (z návodu na obsluhu)

LXP5

Rozměry: 215,9 x 43,2 x 241,3 mm, hmotnost  2,1 kg

Audio. IN - L+P, OUT - L+P

MIDI: IN, OUT-THRU

Frekvenční rozsah: direkt – 20Hz-20kHz  +-0,1dB

                             efekt – 20Hz-15kHz   +1dB, -1,5dB

Napájení: 9V AC, 1,5A

MRC

LCD display

MIDI: IN, OUT

Rozměry: 247 x 165 y 42 mm, hmotnost 0,5 kg

Napájení: 7,5V AC, 1A

Kompletní technické údaje jsou v manuálech přístrojů

Pro Czechkeys - Hozd

29.12.2024








Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Delicia HT-37-D (+ video)

Tablehooters

Petrof Pastorale B50