Roland Sound Canvas SC-155
Autor: Zdeněk Hošek
Moc děkuji Zdeňkovi za to, že pro tyto stránky připravuje skvěle zpracované články. Pokud máte co říci k některému zde ještě nepopsanému nástroji, nezdráhejte se a následujte jej :).
I tato technika, podporující MIDI komunikaci, patří do hudební branže a tak vám zde představím zajímavý, i když poněkud trochu starší přístroj, umožňující přehrávání MIDI souborů nebo připojení externí MIDI klávesnice. Tato technika a zvukové moduly jsou samozřejmě dnes a to 35 let od výroby tohoto přístroje zase někde jinde a zvukově na vyšší úrovni, ale stále je použitelná. Dnes jsou pak tyto moduly k dispozici i ve formě pluginu do PC. Konkrétně v tomto případě zde máme Roland Sound Canvas SC-155 a ten je jedním z mnoha typů přístrojů tzv. MIDI sound generátorů, které začala již v roce 1991 produkovat japonská firma Roland. V podstatě se jedná o zvukový modul produkující tóny na základě vstupních MIDI dat, které lze zavádět přes klasický 5-ti kolíkový konektor např. z MIDI klávesnice, z počítače s nainstalovaným obslužným programem nebo jako výstup z hardwarového sekvenceru se vstupními daty třeba ještě na disketě. Modul lze připojit i ke zvukovým kartám v PC a vylepšit tak zvuk při hraní her. Zvuk je také možné efektovat např. dozvukem nebo chorusem. Audio výstup je stereo a lze tedy provézt propojení např. do mixážního pultu. Můžeme si tak užít velmi kvalitní zvuky z tohoto zvukového generátoru, hlavně v případě, pokud máme k dispozici profesionálně zhotovené MIDI skladby. Celá problematika MIDI techniky je ale značně obsáhlá a každý si najde to, co potřebuje např. v literatuře nebo na webu. Některé české tituly uvádím níže.
Pro představu pár základních informací o těchto přístrojích. Prvotně vyráběným přístrojem byl model SC-55 a jak uvádí literatura, byl ve velikosti poloviční rackové jednotky s ovládacími prvky na čele přístroje. I dnes je stále nabízen na prodejních webech. Přístroj, který zde popisuji je ve stolním provedení a je označen jako SC-155. Má tahové potenciometry mixeru na panelu a trochu jiné uspořádání ovládacích prvků. Výroba tohoto modelu je pak datována od roku 1992. Kromě těchto úvodních modelů bylo vyráběno v průběhu let i mnoho dalších. Zajímavé byly též modely Roland SC-88 a SC-8820. Všechny tyto přístroje mají již implementované tehdy zaváděné normy a to GM (General MIDI) a GS (General Standart) od firmy Roland, který je rozšířený o další tónové nástroje, bicí nástroje a efekty. Typy SC-55 a SC-155 byly údajně prvními nástroji vybavenými normou GS a disponují 16-ti MIDI kanály, polyfonií s 24 hlasy, 317 tóny, 9-ti bicími soupravami a pracují s výstupním rozlišením 16-bit/32 kHz. Pozdější modely kolem roku 1999 pak obsahovaly již převodníky s rozlišením 18 až 20-bit/44,1 (48) kHz. Velikost ROM je u tohoto modelu pouhých 3 MB, pozdější typy i od jiných firem měly velikost ROM od 20 do 128 MB. Zvukové moduly vyrábělo nebo dodnes vyrábí i mnoho dalších firem a to např. Akai, Alesis, Boss, E-mu, Korg, Yamaha a další.
Co se týká práce s přístrojem, nastavení, připojení k externím zařízením, práce s MIDI a další, tak je k dispozici rozsáhlý 120 stránkový manuál. K dispozici je i servisní manuál, ovšem při poruše elektroniky toho dnes u nás asi mnoho nesvede ani specialista elektronik s ohledem na specializované obvody a nedostupný obslužný software. Parametry skladeb a další nastavení lze číst na černobílém oranžově podsvíceném LCD displeji. Některé funkce přístroje můžeme ovládat i dálkovým ovladačem s dosahem cca 5 m. Napájení je externí síťovým napáječem DC 9V. Konektory audio, MIDI a napájení jsou umístěny na zadním panelu přístroje. Na desce plošného spoje je v pouzdru umístěna knoflíková baterie 3V, kterou je vhodné občas zkontrolovat. Na fotografiích se můžete podívat na vlastní provedení přístroje. Je zřejmé využití vysoce specializovaných obvodů s vysokou hustotou integrace.
Vlastní zkušenosti s přístrojem jsou vesměs pozitivní. Je ovšem nutné se naučit přístroj dobře ovládat, což v MIDI technice není až tak jednoduché. Bohužel za ta léta není vše již ideální. Některá tlačítka musela být vyměněna s ohledem na nespolehlivé spínání. Problém je též s některými vrchlíky tlačítek. Rovněž dálkový ovladač musel být vestavěn do jiné krabice. Přístroj je ale jinak funkční a zvuky jsou „příjemné“, poplatné době vzniku. Přístroj byl používán ve spojení s MIDI klaviaturou a pro přehrávání MIDI souborů z PC. V případě kvalitních profi MIDI souborů může přístroj posloužit jako základ např. bicích nástrojů nebo basové linky a třeba při „kavárenském“ hraní s dalšími klávesami, zpěvem a kytarou. Vše závisí na fantazii a využití tohoto přístroje dotyčným hráčem. Tak byl přístroj ostatně i využíván dlouhá léta v jednom lázeňském domě ve spojení s hardwarovým sekvencerem a s profi MIDI soubory. Základem byla taneční muzika s doprovodem kláves a ženským zpěvem. A jak jsem se doslechl, kapelník který vše ovládal, byl zřejmě velký profík a znalec MIDI, že to vše v reálném čase zvládnul obsloužit a ještě hrát na klávesy. Docela to mohly být příjemné večery s poslechem u vínka.
A pokud se snad budete chtít zajímat o techniku MIDI a nahrávání hudby do PC blíže, můžete se podívat na některé české tituly, které se touto problematikou zabývají. Jedná se sice o již starší literaturu, ale jako základ jistě postačí. Na webu pak zájemci najdou i další a aktuální literaturu, zejména pak v zahraniční produkci.
České tituly:
Daniel Forró, Svět MIDI, vydalo nakl. GRADA v roce 1997, 384 stran
Richard Grace, Hudba a zvuk na počítači, vydalo nakl. GRADA v roce 1999, 288 stran
CHIP Speciál, vydal Vogel Publishing v roce 1995,
Seriály o hudbě a MIDI, Teorie a praxe MIDI a jiné v časopisu Muzikus z let 1991-do dnes
Vybrané technické údaje SC-155:
(z návodu na obsluhu)
Rozměry: 218 x 231 x 66 mm, hmotnost 1,3 kg
Audio Input 2x (L,R)
Audio Output 2x (L,R)
MIDI: IN1 (SEQ), IN2 (KBD), OUT-THRU
Sluchátka: Jack 3.5
Napájení: 9V DC, 500mA
Napájení - záloha: DC 3V lithiová baterie
Pro Czechkeys - Hozd
20.3.2025
Komentáře
Okomentovat